Fénovat, či nefénovat? Konečně jsem toto dilema vyřešila!

Existuje tvrzení, které se již roky neustále opakuje na všech blozích ohledně péče o vlasy. “Fénování škodí vlasům”. Je tomu ale opravdu tak?

Užijte si dnešní příspěvek o fénování vlasů 🙂

Fénuji si vlasy?

Většinou ne, ale je to dáno spíše tím, že jsem na to moc líná a s mými vlasy se snadno pracuje, takže fénování přímo nevyžadují. Vlasy dále při oschnutí na vzduchu vypadají vcelku dobře. Vlasy si tak jednoduše umyji, osuším ručníkem a nechám kompletně oschnout na vzduchu.

Občas ale využívám fén, když spěchám a mé vlasy nemají čas uschnout. Přitom se ale fénu nebojím, protože vím, že pro mé zdravé vlasy nepředstavuje vůbec žádné nebezpečí.

Škodí fénování vlasům?

Nemyslím si. To je můj názor. Jde ale o to, jak si vlasy fénujete a jaké pomůcky k tomu užíváte.

Stav vlasů je také nesmírně důležitý. Samozřejmě se slabé vlasy daleko častěji při fénování poškodí, zatímco ty zdravé jej hravě zvládnou. Ještě předtím, než začnete vinu házet na váš fén, se zamyslete, zdali neexistuje něco jiného, co zhoršuje stav vašich vlasů. Jsem si jistá, že z 90% za to může nevhodné provedení fénování a ne samotný akt fénování jako takové.

Co nám může při fénování poškodit vlasy?

Každý případ je odlišný. Může jít o nevhodný fén či nevhodnou techniku. Někdy jde o oboje, což je v tomto případě opravdu divoká kombinace.

Pojďme se podívat na ty nejčastější důvody poškození vlasů fénem:

  • příliš teplý vzduch.
  • držení fénu příliš blízko vlasů a pokožce hlavy.
  • nerozčesání vlasů před fénováním.
  • chaotické fénování z nejrůznějších směrů namísto dle směru růstu vlasů.
  • nedostatečná ochrana (např. vlasovým olejem proti termickému poškození).
  • dlouhé fénování
  • užívání starého, přehřívajícího se fénu bez ionizační funkce.
  • a hlavně, fénování poškozených vlasů.

Chyby při fénování vlasů

A nyní je čas v rychlosti popsat ty nejčastější chyby při fénování, kterých se dopouštíme.

NEVHODNÝ FÉN

Zkontrolujte si, zdali je váš fén v optimálním stavu. Užívání přehřívajícího se fénu je velmi častou chybou. Pokud je teplota vyšší než tak, kterou jste nastavili, pak budou vaše vlasy trpět. Nejhorší je užívat fén, který nemá nastavitelnou teplotu.

Dobrý fén by měl mí nastavitelnou teplotu (min. studený a chladný vzduch) a měl by užívat ionizovaný vzduch (proti kadeření).

NEVHODNÁ TECHNIKA

Podívejte se na návod na YouTube a zkontrolujte si, že užíváte vhodnou techniku. Nejčastější chybou je fénování špatným směrem. Dále se může jednat o chaotické pohyby, kdy může dojít k polámání vlasů a jejich zauzlení.

Vlasy nepoškodíte, pokud je budete fénovat za studena a po směru růstu, zatímco je budete česat. Pamatujte, že je nutné fén držet alespoň 15 cm od hlavy.

FÉNOVÁNÍ BEZ OCHRANY

Jak si vlasy na fénování připravit? Většina z vás je osuší ručníkem a… to je vše. Velká chyba, jelikož vlasy bez ochrany jsou příliš náchylné na poškození. Teplo pomáhá vlasy efektivně osušit, ale bohužel škodí jejich struktuře.

Chraňte své vlasy za pomoci ochranné kosmetiky. Stačí vmasírovat několik kapek oleje (např. ricinového) do vlasů či použít sprej.

A co vlasy vůbec nefénovat?

Upřímně je to asi ta nejlepší metoda. Pokud chcete své vlasy uchránit před termickým poškozením, nepoužívejte fén.

Sušení na vzduchu je tou nejšetrnější metodou. Pokud se rozhodnete vlasy fénovat, ujistěte se, že je necháte alespoň trochu vlhké ke konci fénování tak, aby se poslední kapky vody vypařily samy, na vzduchu.

Olivia

Moje jméno je Olivia. Mezi moje zájmy patří kosmetika. Zájem o ni jsem zdědila po mámě, která byla známou kosmetoložkou. Rády spolu trávíme čas a sdílíme své dojmy co se krásy a péče o tělo týče. Pokud hledáte recenze a profesionální rady, ráda vás uvidím na svém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *