Silikony v kosmetice. Jsou to padouši, nebo hrdinové našich kosmetických produktů?

Potřebujeme v kosmetice silikony? Mohou nám nějak škodit? Pojďme se na toto téma zaměřit v dnešním příspěvku, kde vám povím pravdu ohledně užívání a účinků silikonů v rámci kosmetických produktů.

Pamatujete si na své skromné začátky s vědomou péčí o svou pokožku a své vlasy? To období, kdy jste konečně začínali chápat, jak se o sebe vhodně starat a jak si udržovat svou krásu? Troufám si tvrdit, že jste museli narazit i na informaci, že silikony škodí vlasům a ucpávají póry. Pokud tomu tak bylo, pak jste rozhodně tuto informaci někomu opakovali, že ano. Bohužel vám musím říct, že se jedná o velice komplexní téma, na které není možné mít černobílý pohled. Právě díky tomu jsem dostala nápad na sepsání tohoto příspěvku.

Ještě předtím, než odpovím na otázku “Jsou silikony škodlivé?” je třeba představit vám několik základních informací, aby se se silikony seznámili i úplní nováčci.

Co jsou to silikony?

Složky, kterým říkáme “silikony” jsou siloxany, což jsou silikonové polymery. Tato informace vám toho ale mnoho sama o sebe neřekne, viďte.

Pro nás je nejdůležitější fakt, že silikony užívané v kosmetice mají za cíl učinit naše kosmetické produkty efektivnější v zajišťování hebkosti a lesku. A přesně proto jsou vlasové kondicionéry se silikony tak efektivní při zajišťování sametově hebkých vlasů.

Je nutné si uvědomit, že silikony jsou tvořeny hydrofóbními molekulami, což znamená, že odpuzují vodu. To je jejich další vlastností, díky které dokáží silikony efektivně chránit vlasy před kadeřením vlivem přebytečné vlhkosti. V rámci make-upových produktů zajišťují silikony také stabilitu.

Toto jsou podle mě ty nejdůležitější informace ohledně toho, co to silikony jsou a jaké mají vlastnosti. Nyní je čas na to se blíže zaměřit na často zmiňovanou škodlivost silikonů a pořádně je v tomto ohledu analyzovat.

Jak silikony fungují?

Když užíváme kosmetiku se silikony, silikony se dostávají na naše vlasy a na naši pokožku a tvoří ochrannou vrstvu. Tímto způsobem zajišťují silikony ochranu nejen před vlhkostí, ale také před nevhodnými povětrnostními podmínkami, UV zářením a také mechanickým poškozením.

Jednoduše řečeno, díky silikonům budou vlasy odolnější, jelikož je bude chránit jistá forma “brnění”.

Z toho ale vychází mylná představa o tom, že jsou pro nás silikony škodlivé. Mnoho lidí si totiž myslí, že tato vrstva silikonů zbavuje naši pokožku přístupu ke kyslíku. TAké si myslíme, že toto ochranné brnění naši pokožku a naše vlasy zatěžuje.

Jsou pro nás silikony škodlivé?

Měli bychom se silikonům raději vyhnout? Měli bychom užívat pouze receptury bez silikonů?

Pravdou je, že negativní dopad silikonů užívaných v kosmetice na naše vlasy a naši pokožku je MÝTUS, který je již roky udržován při životě. Když se silikony užívají tak, jak mají a v optimálním množství, mají na naše vlasy a na naši pokožku pouze pozitivní účinky.

Na druhou stranu je pravda, že při nevhodné aplikaci mohou mít negativní vlastnosti. Často zatěžují vlasy, činí styling obtížnějším a brání vyživujícím látkám v penetraci do vlasové struktury. Silikony mohou ucpávat póry a podporovat vznik akné.

Je nutné si uvědomit, že silikony v kosmetických produktech mohou škodit pouze v případě, že:

  • je užíváme příliš často
  • jich užíváme příliš
  • je nedokonale vymýváme

Jak omezit negativní dopad silikonů?

Je pouze na nás, zdali dopustíme, aby měly silikony negativní dopad na naši pokožku a na naše vlasy. Pokud jich neaplikujeme příliš, pokud se držíme návodu na daném kosmetickém produktu a pokud dáváme pozor při následném vymývání, pak se nemáme čeho bát. Jakmile začnete silikony užívat tak, jak se užívat mají, budete překvapeni jejich efektivitou.

Nakonec mám pro vás několik tipů. Co dělat pro omezení negativního vlivu silikonů? Aplikujte jich méně. Nepřehánějte to. Hebké a efektivně chráněné vlasy si zajistíte i s minimem silikonů. Kromě toho nesmíte kombinovat několik kosmetických produktů s obsahem silikonů. Pokud např. užíváte krém se silikony, nenanášejte po něm na obličej i make-up se silikony, ale vyberte si takový make-up, který žádné neobsahuje.

Nejdůležitějším krokem je ale pravidelné mytí vlasů a pokožky hlavy, které je kompletně zbaví vrstvy silikonů. Hodí se k tomu šampony a čistící produkty s obsahem silných činidel. Nepoužívejte je ale denně, jelikož tato činidla mohou vést k dehydrataci. Užití 1-2x měsíčně ale pro efektivní odstranění silikonů stačí. Naše vlasy a pokožka nám poděkují.

Olivia

Moje jméno je Olivia. Mezi moje zájmy patří kosmetika. Zájem o ni jsem zdědila po mámě, která byla známou kosmetoložkou. Rády spolu trávíme čas a sdílíme své dojmy co se krásy a péče o tělo týče. Pokud hledáte recenze a profesionální rady, ráda vás uvidím na svém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *