Dnešní příspěvek je věnovaný ochraně před sluníčkem. Myslím si, že se jedná o téma, na které bychom neměli zapomínat. Pojďme na to!
Bohužel stále nejsou naše znalosti ohledně ochrany pokožky před sluníčkem dostatečné. Co je to SPF? Opravdu nám UV záření škodí? Je opalovací krém důležitý pouze během léta? Je pravda, že se při nošení opalovacího krému nemůžete opálit? To je pouze krátký výčet otázek, které se v online diskuzích na toto téma objevují. V nejrůznějších článcích zase nalezneme 100x opakované mýty!
OCHRANA PŘED SLUNÍČKEM – FAKTA A MÝTY
Škodí sluneční záření našemu zdraví?
Nejčastější otázkou je ta, zdali sluneční záření opravdu škodí našemu zdraví. Na jednu stranu totiž často slýcháme to, že díky němu naše tělo produkuje vitamin D3. Na druhou stranu zase to, že časté opalování může vést k rakovině kůže. Kde je pravda?
VÝHODY SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ
Sluneční záření v sobě skýtá řadu výhod. UVb záření stimuluje syntézu vitaminu D3, který je esenciální pro absorpci vápníku a fosforu. Kromě toho se díky němu můžeme opálit.
NEVÝHODY SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ
Pravdou je, že záření činí více škody, než užitku. Opálení je pouze ochranný mechanismus a reakce na přílišné UV záření, jelikož pouze melanin – přírodní pigment – před ním dokáže chránit jádra našich buněk. UV záření je totiž karcinogenní.
Musíme se chránit před slunečním zářením?
Existuje tedy jasný závěr toho, co se právě řeklo. Ochrana před sluníčkem je nesmírně důležitá. Proč? Protože opalovací krém:
- chrání pokožku před podrážděním
- snižuje míru poškození buněk
- snižuje riziko rakoviny kůže.
- zpomaluje stárnutí pokožky.
Kromě toho je užívání slunečního krému pouze během léta velkou chybou. UV záření je během zimy sice méně intenzivní, ale pořád může způsobovat poškození. Nejsnáze si toho všimnete tak, že se podíváte na svůj obličej po celém dni na svahu. Zarudnutá a podrážděná pokožka je způsobena slunečním zářením, které se odráží od sněhové pokrývky.
Co je tou nejlepší ochranou před sluníčkem?
Opalovací krémy s UV filtrem jsou tou nejjednodušší formou ochrany. Můžete si vybrat mezi fyzickými a chemickými filtry. Jaký je rozdíl? Fyzické krémy tvoří ochrannou vrstvu na pokožce a blokují sluneční záření, zatímco ty chemické záření absorbují jako houba. Ráda bych při této příležitosti zbořila další mýtus. Opalovací krém neškodí vašemu zdraví.
Na druhou stranu je pravda, že přírodní rostlinné oleje jsou přírodními opalovacími krémy. Jejich ochranný účinek ale není tak silný a jejich SPF je vcelku nízké (4-10). Co se SPF týče, mám tu klíčovou otázku.
Co je to hodnota SPF, která se tak často objevuje na kosmetických produktech?
SPF “měří frakci UV záření, která se dostane na pokožku”. Jednoduše řečeno, je to úroveň ochrany, kterou daný produkt zajišťuje. Čím vyšší SPF, tím lepší.
Když jsme u boření mýtů. Tady jsou další dva.
MÝTUS 1. VYSOKÉ SPF ZNAMENÁ, ŽE SE NEOPÁLÍTE
Často si myslíme, že se při nošení opalovacího krému neopálíme. To není pravda! Opalovací krémy neblokují opalování pokožky. Opálit se můžete i s vysokým SPF, jen na výsledek budete muset čekat déle.
MÝTUS 2. APLIKACE DVOU VRSTEV SLUNEČNÍHO KRÉMU ZNAMENÁ DVOJITOU OCHRANU.
Názor, že větší množství krému znamená vyšší míru ochrany, je mylný. Není to pravda! Hodnota SPF je konstantní a je jedno, kolik produktu použijete. Hustší vrstva opalovacího krému může ochranu zintenzivnit, ale z dlouhodobého hlediska je účinek stejný.
Existuje ještě něco, o čem byste se chtěli z oblasti ochrany před sluníčkem dozvědět? Dejte mi vědět a já si pro vás připravím další příspěvek 🙂
Napsat komentář